ÖVRIGT / Speglar / Spegel 12397024
nr 1239 7024
Rokoko, 110x48
Kondition: slitage
Utrop:
4.000 kr
Såld:
4.000 kr
måndag 4 mars 2019
kl 19:58:00
3.400 kr
3.200 kr
3.400 kr (Budbetjänt)
3.600 kr
3.800 kr
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.